Test seria: idealny rower w góry – Canyon Lux CF SL 7.0 Race

Z wagą 11,5 kilograma dla całego roweru, lekkimi kołami i neutralnym względem napędu tyłem Canyon Lux jest trudny do pobicia pod górę. Blokada z kierownicy tłumika i widelca ważniejsza będzie dla ścigających się turystów.To, że przy tworzeniu roweru uwzględniono życzenia mistrza świata Albana Lakaty, jest nie do przeoczenia także w tańszej wersji z dłuższym widelcem. Wyścigowy full nawet ze wspinaczki potrafi uczynić zabawę. Pozycja jest przy tym zdecydowanie bardziej pochylona niż w trailowym sztywniaku, ale nadal jeszcze pochylona.

 

Canyon Flux - Blokada


Ogranicznik ruchu kierownicy ochrania rurę górną w razie upadku przed uszkodzeniem przez hamulce i manetki.

 

Kompromis, który trzeba przełknąć w cenie roweru - napęd Shimano XT 1x11 ma wąski zakres przełożeń. Jeśli podjazd jest naprawdę stromy, Luxowi brakuje miękkiego przełożenia. Nie ma szans w porównaniu z odpowiednikiem Srama 1x12. Za to Lux, jako jedyny rower w tym teście, ma miejsce na dwa duże bidony. Turyści, jak i maratończycy, zdecydowanie to docenią. Jeśli ktoś będzie miał problemy na zjazdach z wysokim siodłem, potrzebuje narzędzia. Widelec o skoku 113 mm zdecydowanie wzbogaca możliwości roweru poza trasami wyścigów.

 

Test terenowy

 

Na umiarkowanie trudnych trasach harmonijne zawieszenie funkcjonuje dobrze. Jeśli podniesie się prędkość i wjedzie w trudniejszy i stromy teren, niska całkowi- ta sztywność roweru niesie ze sobą wrażenie lekkiej niepewności prowadzenia. Nadal wszystko pozostaje pod kontrolą, ale jest to odczuwalne. Opony o cienkich ściankach toczą się dobrze, na nierównym podłożu podatne są jednak na przebicia. Na naszej rundzie testowej w Dolomitach Canyon był najszybszy.

 

Canyon Flux - zacisk

Zacisk z dźwignią zaoszczędziłby długich poszukiwań w plecaku. Bez narzędzi siodło pozostaje na górze.

 

Podsumowanie

 

Nowy Canyon Lux to klasa sama w sobie. Na podjazdach żaden rower nie daje więcej przyjemności z jazdy. W porównaniu z innymi kategoriami oczywiście trzeba liczyć się z kompromisami na zjazdach, ale można z tym żyć. Dla wielu może to być idealny rower uniwersalny.

 

Canyon Lux

 

Canyon Lux

 

Dowiedz się więcej na www.canyon.com

 

Przeczytaj również:

Jeden do wszystkiego - idealny rower górski

Test: idealny rower w góry - Kross Pure Trail

Przegląd rynku - walka napędów

 

Komentarze do artykułu