Test seria: idealny rower w góry – Kross Pure Trail

Koncepcja roweru ścieżkowego to próba upakowania tego, co najlepsze z dwóch światów. Zwykle jest to jednak tylko próba. Także w przypadku Krossa Pure Trail trudno wyłącznie o zachwyt, nawet jeśli klasyczna stalowa rama może się podobać.Co prawda w porównaniu z fullami jest tańszy i mniej skomplikowany w obsłudze, ale na trudniejszych trasach zostaje z tyłu. W stosunku do fulli trudno mówić o oszczędności wagowej. Kombinacja krótkiego mostka z szeroką kierownicą sprawia, że rower łatwo się prowadzi, w parze ze średnią długością ramy otrzymujemy wygodną pozycję dodatkowo ułatwiającą kontrolę. Pozycja ułatwia też mocne pedałowanie, ale gdy podjazd robi się naprawdę stromy, przednie koło ma tendencję do podnoszenia się.

 

Kross Pure Trail
Smukłe rurki, gusset wzmacniajacy. Stalowa rama toponadczasowa elegancja.

 

Test terenowy

 

Na szutrowych drogach i ścieżkach z kamieniami, jak w Bielsku czy na Ślęży, rama nie zachwyca komfortem, sporo ważące koła nie ułatwiają przyspieszania. Na zjazdach, co oczywiste, brakująca amortyzacja tyłu ogranicza prędkość. Na zjazdach także widelec o maksymalnym skoku 120 mm nadąża z trudem, dobrze, że koła 29 pomagają w przetaczaniu się przez przeszkody. Na ostrych kamieniach trzeba uważać, bo opony o cienkich ściankach pancerne nie są i źle znoszą ostre traktowanie. Kichę łatwo złapać szczególnie z tyłu. Nie zmienia tego także wersja opon Schwalbe ze wzmacnianymi ściankami. Rower pokazuje się z lepszej strony, gdy ścieżki są trochę łatwiejsze i mniej wyboiste. Wówczas klasyczny kąt widelca wynoszący 67 stopni pozwala brać dziecinnie łatwo ostre zakręty, odwdzięczają się też krótkie tylne widełki, rower zdecydowanie lubi skręcać. To nie jest model na wysokie góry, ale na przygotowane ścieżki jak najbardziej. Dobry do zabawy i ćwiczenia techniki!

 

Kross Pure Trail\
Zgrabne filigranowe haki nie wykluczaja osi sztywnej. Rower mawszystko, copotrzeba.

 

Podsumowanie

 

Kategoria ścieżkowych hardtaili wywołuje mieszane uczucia. Kross Pure Trail jest piękny, a rama bardzo dobrze wykonana, ale w wyższych górach inne rowery są lepsze. Podstawowy argument za tego typu rowerem to niższa cena i prostsza technika. Nie da się jednak ukryć, że za trochę więcej są dostępne fulle.

 

Kross Pure Trail - podsumowanie

 

Kross Pure Trail - Specyfikacja i geomteria

 

Dowiedz się więcej na kross.pl

 

Przeczytaj również:

Jeden do wszystkiego - idealny rower górski

Przegląd rynku - walka napędów

First Rie - Mactronic Rifle