Trasy do wieczności – legendarne trasy enduro

Niewiele osób na świecie zna równie wiele tras enduro co zawodnicy startujący w Enduro World Series. Zdecydowanie mają w czym wybierać. Przedstawiamy pięć legendarnych tras zawodów enduro. 

 

NYDIA BAY TRAIL - NOWA ZELANDIA

 

Trasy Enduro - Nydia Bay

Długość: 24,8 km | 2248 metrów w górę i w dół | Zdjęcie: Boris Beyer

 

Najbardziej znany i prestiżowy wyścig enduro w Nowej Zelandii to prawdopodobnie EWS na Roturua, ale najbardziej spektakularny jest NZ Enduro Race na Wyspie Południowej. Sceneria trzydniowego wyścigu zdecydowanie wygrywa ze znanym z EWS. Szczególnie odcinek z pierwszego dnia, po Nydia Bay Trail. Tu trasa wije się przez pięć kilometrów ku morzu. Nie jest co prawda stromo, ale nie brak korzeni i technicznych wyzwań. Obok ścieżki gęstwina z paproci, kładąca się na szlak o szerokości ręcznika. Od czasu do czasu po lewej stronie błyska niebiesko morze. Nasza rada? Jeśli ktoś trafi na Nową Zelandię, nie powinien przegapić tej trasy. Jednocześnie trzeba pamiętać, że ścieżka, szczególnie gdy jest mokro, potrafi być podstępna. Trasa jest oznakowana, prowadzi przez 25 kilometrów z dala od cywilizacji, przejazd przez gęstą nowozelandzką dżunglę trwa sześć godzin.

 

TOP OF THE WORLD - WHISTLER, KANADA

 

Enduro Trasy - Whistler

Dlugość: 7,3 km | 1298 metrów | Zdjęcie: Boris Beyer

 

Najdłuższy zjazd w kultowym bike parku Whistler to niebo i piekło jednocześnie. Ponad 1200 metrów w dół prowadzi ze spektakularnego, alpejskiego krajobrazu górskiego w kierunku pierwotnej, kanadyjskiej puszczy. Fantastyczne widoki należy podziwiać tylko przed startem, gdy tylko przednie koło skręci na szlak, konieczna będzie pełna koncentracja. Trasa wije się najpierw, udając flow, przez kamienie i skały. Koniecznie trzeba mieć zapas, bo zestawienie skalistego podłoża i prędkości generuje ofiary z opon. Po osiągnięciu granicy lasu wzrasta udział miękkiego podłoża i najpóźniej w tym momencie zaczyna odczuwać się ból mięśni. Przynajmniej gdy jest się w trybie ścigania. Zjazd staje się bardziej stromy i pełen korzeni, to prawdziwa kraina enduro.

Czas zwycięzcy Sama Hilla, który jest do pobicia, wynosi 16 minut i 39 sekund. Powodzenia!

 

GREY EARTH - VALBERG-GUILLAUMES, PROWANSJA, FRANCJA

 

Trasy Enduro - Greyearth

Długość: 2,3 km | 300 metrów podjazdów | Zdjęcie: Sven Martin

 

Najlepsza ścieżka legendarnego Trans Provence. Przez sześć dni wyścig pokonuje niezliczone ścieżki marzeń, od wysokich gór Alp Wschodnich aż po Morze Śródziemne. Zjazd Grey Earth zaczyna się obok niewielkiej osady Bante. Podczas Trans Provence wszyscy uczestnicy mówili tylko o tym zjeździe. Nawet organizatorzy większego EWS włączyli ten odcinek marzeń, gdy jeden z etapów odbył się w pobliżu położonej niedaleko miejscowości Valberg Guillaumes. Wracając do zjazdu… Jedyny w swoim rodzaju jest dowolny wybór linii, co sprawia, że serca zawodników zabiją żywiej.

Po spokojnej wspinaczce do miejsca startu możliwych jest później kilka wariantów przez typowo freeride’owy teren. Strome zjazdy prowadzą głębokimi rynnami, którymi ku dolinie mknie się niczym torem bobslejowym. W trybie wyścigowym zdarzają się i dalekie loty. Jeśli ktoś miałby więcej czasu, znajdzie tu prawdziwy plac zabaw i ścieżkowe perełki. Niektórzy twierdzą nawet, że kryją się tu najlepsze ścieżki Alp.

 

MEGAVALANCHE - ALPE D´HUEZ, FRANCJA

 

Trasy Enduro - Megavalanche

Długość 23 km | 2471 m podjazdów | Zdjęcie: Sven Martin

 

Megavalanche uchodzi za matkę wszystkich wyścigów enduro. Od ponad 20 lat zjazdowcy rzucają się ze szczytu Pic Blanc pokrytego śniegiem, by wystartować w maratonie. Po godzinie ci, którym udało się po- konać 2500 kamienistych metrów, winszują sobie przeżycia. Jeśli ktoś nie lubi tłumów, powinien odwiedzić Alpe d’Huez w inny letni weekend.

Gondolą wjeżdżamy na 2230 m n.p.m. Stamtąd prowadzi zjazd wypełniający dzień atrakcjami. Gdy pokona się lodowiec, zaczyna się alpejska, kamienista ścieżka, prowadząca wśród niespodzianek zakrętami do Alpe d’Huez. Po łąkach z flow i krótkim podjeździe (w sumie 310 m) następuje druga część trasy, bardziej stroma, ale pełna płynnej jazdy, aż do dna doliny.

 

DH MAN - FINALE LIGURE, WŁOCHY

 

Trasy Enduro - DH Man

Długość ok. 1 km | 170 m przewyższenia | Zdjęcie: Boris Beyer

 

Słynny i otaczany szacunkiem. DH Uomini musi się znaleźć na każdej liście traili do przejechania. Trasa nie jest zbyt płynna, w dolnej części oferuje nieprzejrzystą mieszankę z ostro zakończonych skał, stopni i kamieni. Szalonemu przejazdowi przez mieścinę Noli trail zawdzięcza mieszankę adrenaliny, wspaniałych widoków i legendarnego statusu. Co roku odbywa się tu wielki finał EWS z tysiącami zachwyconych fanów na trasie.

 

Przeczytaj również: 

 

Wywiad - Alban Lakata

Windą na szczyt - Szwajcarskie Valais

Topniejąca wysokość - Park Narodowy Stelvio

Komentarze do artykułu