Everet Ericksen – Jechać i nie przejmować się

„Live Valve przewyższa manualną blokadę jakością działania, przede wszystkim, gdy użytkownik jest zmęczony”.Fox wprowadził na rynek elektronicznie sterowane zawieszenie Fox Live Valve. Założenie inżynierów było proste: szybciej, prościej i pewniej. Mieliśmy okazję przetestować nowy system (przeczytaj: Elektryczne skoki - Fox Live Valve), oraz porozmawiać z jednym z menadżerów Foxa, Everetem Ericksonem. 

 

BIKE: Jakie bylo największe wyzwanie przy tworzeniu Live Valve?

 

Everet Ericksen: Prawdopodobnie polegało na tym, by system kontrolował tłumienie tak, aby użytkownik odczuwał je możliwie naturalnie. Poza tym nie było proste stworzenie bardzo wydajnego i szybkiego systemu, któremu wystarcza mała bateria.

 

W jakiej kategorii rowerów Live Valve sprawdza się najlepiej?

 

Jesteśmy w tej kwestii bardzo neutralni i pozwalamy zdecydować menadżerom produktów w firmach. Sądzimy, że system ma zalety w przypadku większości użytkowników. Oczywiście nacisk kładziemy na ściganie w cross country i enduro. System będziemy oferować jako wyposażenie fabryczne, ale też do późniejszego montażu. Osobiście największe korzyści widzę w rowerach między 130 i 160 mm skoku.

 

Fox Live Valve - tłumik

 

Dlaczego system sterowany mechanicznie nagle przestał wystarczać?

 

Nie powiedziałbym, że jest niewystarczająco dobry. Dla użytkowników, którzy nienawidzą baterii i elektroniki w rowerze, system mechaniczny to na pewno bardzo dobre rozwiązanie. Jednak Live Valve przewyższa manualną blokadę jakością działania, przede wszystkim gdy użytkownik jest zmęczony albo siedzi na rowerze w trakcie maksymalnych obciążeń. To olbrzymia zaleta nie musieć myśleć o ustawieniach amortyzacji. Musisz tylko jechać na rowerze i niczym innym się nie przejmować.

 

Rower z Live Valve sprawia wrażenie szybszego, ale czy tak jest naprawdę?

 

Przeprowadziliśmy różne pomiary. Między innymi z zawodnikiem enduro Gregiem Callghanem. Na odcinkach enduro w Finale Ligure z Live Valve był w stanie poprawić swoje czasy o dwie sekundy.

 

 

Jak system sprawdza się w rzeczywistości przekonaliśmy się podczas testów, z których realację znajdziesz tutaj

 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Elektryczne skoki - Fox Live Valve

Alpejskie polowanie - Scott Ransom vs. Cannondale Jekyll

Ohlins przez duże O - RXF36 Trail i TTX Air - Magazyn Bike

Komentarze do artykułu