TRENDY 2019 – RACEBIKES

Sezon 2018 praktycznie już za nami (czyż nie zamknęliśmy go niedawno z Knurświnami?) a co za tym idzie, branża rowerowa odsłoniła swoje karty na nadchodzący sezon 2019. Postanowiliśmy przybliżyć wam najciekawsze trendy na nadchodzący sezon. Na początek – kategoria wyścigowa.RACEBIKES

Obojętne, czy będzie to hardtail czy full o skoku 100 mm, w tej kategorii najważniejsza jest prędkość. Dzięki coraz wydajniejszemu stosowaniu karbonu wagi spadają i bite są kolejne rekordy. Ale prędkość to jedno, a czas przejazdu bez strat powodowanych usterkami mechanicznymi, czy wypadkami powodowanymi utratą kontroli nad rowerem, to drugie. W świecie wyścigów, nie rzadko miejsce na podium zawdzięcza się decyzjom podjętym jeszcze w warsztacie. Poniej kilka trendów, które chyba ju na dobre zadomowiły się w świecie ścigania.

 

TREND: ZDALNE STEROWANIE

Scott robi to od lat, a teraz większość podąża za nim. I choć w ostatecznym bilansie wagi roweru są to dodatkowe gramy, to w fullach do maratonu manetka na kierownicy, którą jednocześnie można zablokować widelec i tłumik, należy do dobrego tonu. Szkoda tylko, że w większości modeli brakuje stopnia pośredniego z platformą.

 

 

TREND: TYLKO JEDNA ZĘBATKA

W cross country napędy z jedną zębatką z przodu to obecnie standard. Mniej elementów, które mogą zawieźć w najważniejszym momencie, mniej gramów na rowerze. Korby typu 1x coraz częściej widuje się też w rowerach do maratonów, dzięki temu, że nowe kasety mają większą rozpiętość przełożeń. Zakładając wstępnie, że spasuje nam nasz poziom wytrenowania i wielkość zębatki jest to w tej chwili trend przepoczwarzający się w standard.

 

 

TREND: SZERSZE OPONY

W ostatnim teście rowerów do ścigania (BIKE 8/18) wszystkie opony miały szerokość od 2,2 do 2,3 cala. Przeminęły czasy gum o szerokości 2,0 czy 2,1. Dzięki większej szerokości wzrasta objętość opon, a co za tym idzie, można obniżyć ciśnienie. Użytkownik korzysta z lepszej trakcji, podniesionego poziomu komfortu i lepszej odporności na przebicie, przy minimalnie wyższej wadze.

 

 

Zobacz jak obecne trendy adaptują prducenci rowerów i przeczytaj nasze poprzednie wpisy z testów:

Romet Mustang EVO - Pierwsza jazda

 

Przeczytaj również:

Trendy 2019 - Trail

Trendy 2019 - AM i Enduro

Cannondale F-SI Carbon 3

Kolarstwo górskie 3.0 - przyszłość MTB

 

Komentarze do artykułu