Trek Fuel EX - As wszystkich tras

Jak dobrać buty trailowe? Wszechstronność to podstawa!

Buty trailowe muszą sprawdzać się jednocześnie w wielu sytuacjach. Powinny efektywnie przenosić siłę nóg na pedały i pozwalać na pewne i wygodne pokonywanie sekcji pieszych. Które z modeli są w stanie połączyć umiejętność przenoszenia siły z komfortem chodzenia?Buty do ścigania mają łatwo. Muszą być sztywne. Kropka. Moc łydek powinna być możliwie bezpośrednio przekazywana do pedałów. A buty do chodzenia? Równie łatwo. Mają być komfortowe i przyczepne oraz chronić stopy przed kontaktem ze skałami. Problemy zaczynają się, gdy buty łączą oba zadania.

 

Buty trailowe, czyli po prostu ścieżkowe...

przeznaczone dla fanów MTB, powinny oferować to, co najlepsze z obu światów. Dlaczego? Ponieważ gdy tylko ścieżka stanie się zbyt stroma, czy też nieprzejezdna, turyści zsiadają z roweru i ostatnie metry do szczytu pokonują pieszo.

 

 


W naszym teście znalazło się 12 modeli, które mają pomóc w tej wędrówce, w cenie od 600 do 1000 złotych. Producenci wybierają tu z zasady trzy różne drogi. Five Ten, Fizik i Suplest proponują klasyczne półbuty. Ich płaska konstrukcja zostawia kostkom dużo miejsca na ruch w trakcie chodzenia i noszenia roweru, ale przeciętnie chroni stopy w terenie. Nowoczesną interpretację koncepcji buta ścieżkowego proponują Bontrager, Mavic, Northwave, Scott, Shimano i Specialized. U nich cholewki są wyższe i często wyposażone w neoprenowe mankiety. Także okolice palców są wzmocnione i dodatkowo chronią przed kontaktami ze skałami. SixSixOne i Ion przypominają raczej buty skejtowe i z powodu miękkich podeszew lepiej współpracują z większymi platformami.

 

Podeszwy


Zresztą w dziedzinie konstrukcji podeszew sporo zmieniło się w ostatnich latach. Obojętne, czy będzie to Vibram, Contagrip czy Suptraction, większość gum pewnie wgryza się w podłoże. Trudno znaleźć dziś śliskie, plastikowe podeszwy o twardości klocków lego. Tylko Bontrager, SixSixOne i Fizik dość szybko tracą przyczepność w terenie. Zadziwiająco dobrze działają za to gumowe podeszwy Northwave i Shimano, które powstały we współpracy z Michelinem. Japończycy, wprowadzając ME7, w porównaniu z SH‑M200, zrobili już i tak solidnego buta, to duży skok do przodu. A co do sposobu dopasowania Shimano i Specialized są w czołówce. Szybkie sznurowanie i pasek z ząbkami albo dwa rzepy i pokrętło Boa perfekcyjnie trzymają stopę w bucie. Pokrętło Boa to zresztą klasa sama dla siebie. Pewne zapięcie i łatwe w regulacji. Chociaż jeśli żyłka prowadzona jest przez wiele przelotek, jak w Bontragerze, Lake czy Northwave, pewność trzymania spada.

Nasza konkluzja brzmi jednak tak – większość butów w teście jest w stanie łączyć efektywne przekazywanie siły z komfortem noszenia, tylko stopy nie zawsze pewnie tkwią w bucie.

 

 

Podsumowanie

Dzięki nowej generacji butów trailowych nie musimy uciekać się do kompromisów. Sztywne podeszwy? Oczywiście! Przyczepne bieżniki? To jasne! Czy będą to wycieczki z sekcjami pieszymi, czy też wyścig enduro ze sprintem do celu, każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Nasi faworyci w teście to Shimano, Specialized i Five Ten.

 

 

 

 

 

TOP 3

 

 

 

 

Buty trailowe UNIWERSALNE


Shimano ME7 obdarzone są wieloma talentami. Podeszwa Torbal oferuje dobry kompromis sztywności i komfortu chodzenia. Bieżnik Michelina pewnie wgryza się w podłoże. Sznurowanie pozwala na dokładne dopasowanie, a materiał z góry chroni stopę. Wada? Wysoka cena.

 

 

 

 

 

Buty trailowe DO ŚCIGANIA


Z modelu Specializeda Rime Expert będą zadowoleni szczególnie ci, którzy cenią prędkość. Sztywna podeszwa przypomina tę z butów do ścigania, dopasowanie jest sportowe. Buty idealnie można dopasować do stopy dzięki rzepom i Boa. A dzięki Vibramowej podeszwie da się też wygodnie chodzić.

 

 

 

 

 

Buty trailowe ATRAKCYJNE CENOWO


Za 600 złotych dostajemy od Five Tena solidne buty turystyczne, wygodne, szczególnie z pedałami z większą platformą. Sznurowanie jest proste, ale działa. I tylko płaska podeszwa słabo poddaje się w terenie i upośledza komfort chodzenia.

 

 

 

 

 

PASUJĄCE  PEDAŁY

Buty i pedały troszczą się wspólnie o to, by siła łydek była przekształcana na poruszanie się naprzód. Niestety, nie każdy but pasuje do wszystkich typów pedałów. Wyjaśniamy dlaczego.

 

 

 

 

Pedał z klatką
Z zalet pedałów z dużą klatką korzystają szczególnie ci, którzy w butach przywiązują dużą wagę do chodzenia i dlatego preferują miękkie podeszwy. DMR C‑Twin zapewnia podparcie stopy także bez wpięcia. To zaleta, szczególnie w przypadku mniej pewnych swojej techniki jazdy.

 

 

 

 

 

 

 

Pedał bez klatki
Mała powierzchnia podparcia harmonizuje ze sztywnymi modelami, nie upośledzając przekazywania siły. Zachowana jest przy tym w pełni możliwość ruchu na boki, także wpięcie zwykle jest trochę łatwiejsze. Bez wpięcia w trudnym terenie podparcie może być jednak niewystarczające.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BUT ŚCIEŻKOWY W SZCZEGÓŁACH

Buty ścieżkowe to takie all mountain dla stóp. Muszą pewnie wprowadzić bikera na szczyt i bezpiecznie z powrotem na dół. Liczą się detale.

 

System dopasowania Pokrętło, pasek zębaty czy sznurowanie? Każdy system ma zalety. Dopasowanie może być dokładnie regulowane, szybkie albo szczególnie pewne.

 

Profilowana podeszwa Wyraźny bieżnik i guma na całej podeszwie pozwalają uzyskać przyczepność w terenie oraz podparcie również bez wpięcia w pedały.

 

Pięta Mocno profilowana i możliwie wysoka osłona pięty ma zapobiegać spadaniu ze stopy podczas pedałowania albo podchodzenia.

 

Ochrona palców Wytrzymała ochrona palców z tworzywa sztucznego może zapobiec zranieniom przy kontakcie ze skałami i chroni buty przed zużyciem.

 

Wentylacja Wstawki z siatki gwarantują stopom oddychanie, ale pogarszają ochronę przed wilgocią i zabrudzeniami.

 

Ochrona kostki Ochrania wrażliwe kostki przed kontaktem z korbą. Neoprenowe wykończenie może dodatkowo zapobiegać dostawaniu się brudu do środka.

 

 

 

 

 

 

 

TESTOWANE MODELE

 

 

 

 

Bontrager Rhythm MTB

 

 

 

 

 

 

Five Ten Kestrel Lace

 

 

 

 

 

Fizik M6 Boa

 

 

 

 

 

 

Ion Rascal

 

 

 

 

 

Lake MX180

 

 

 

 

 

Mavic Deemax Elite

 

 

 

 

 

Northwave Enduro Mid

 

 

 

 

 

Scott MTB Shr-Alp RS

 

 

 

 

 

Shimano ME7

 

 

 

 

SixSixOne Filter SPD

 

 

 

 

 

Specialized Rime Expert MTB

 

 

 

 

 

 

Suplest X.1 Trail

 

 

 

 

Artykuł został opublikowany w numerze 11-12/2017 Magazynu Bike, wydanie elektroniczne TU

 

 

 

 

Komentarze do artykułu