Trek Fuel EX - As wszystkich tras

Commençal Meta Trail vs. YT Jeffsy 29. Pojedynek

Ostro skalkulowane ceny połączone z uniwersalnością. W pojedynku rowerów all mountain znalazły się francuska firma wysyłkowa Commençal i niemiecka Young Talents. Obie zwracają się do klientów szukających okazji cenowej.Rowery all mountain z Internetu?

Już około 27% naszych czytelników kupuje w sieci. Jeśli tylko ktoś ma odpowiednie umiejętności warsztatowe i jest gotowy na samodzielne składanie, niewiele przemawia przeciwko takiemu wyborowi. W porównaniu jednak z poprzednim sezonem liczba osób kupujących bezpośrednio nieco zmalała. Czy jest to trend dający się uzasadnić techniką rowerową coraz częściej wymagającą skomplikowanego serwisu?

 

 

Rowery all mountain. Chcemy zjeżdżać. 

Oba rowery w tym zestawieniu kosztują zdecydowanie mniej niż ramy sztywniaków w porównywanym przez BIKE duecie, za to oferują bardzo szeroki zakres zastosowań. Dzięki geometriom zorientowanym na zjeżdżanie z płaskimi kątami widelca i dzięki skokom w okolicach 140 mm zarówno Meta, jak i Jeffsy, czują się dobrze także na wymagających trasach. Meta dostępna jest już dłużej w ofercie Francuzów, ale zafundowano jej modernizację przez zwiększenie skoku o 10 mm z tyłu, doszła też do tego poprawiona geometria, np. z trochę krótszymi widełkami tylnymi. Typowy wygląd z rurą górną o dużej średnicy, pod którą kryje się tłumik, pozostał. Ta sama rama jest dostępna również z lepszym wyposażeniem jako model Essential w cenie 12595 złotych.

 

 

Rowery all mountain. Co tu tyle waży?

YT Jeffsy 29 zostało przedstawione już w ubiegłym sezonie. Od tego roku dostępna jest alternatywa na kołach 27,5 cala i z trochę większym skokiem. Także w sezonie 2018 obie Jeffsy pozostaną bez zmian, doczekają się tylko niewielkich zmian specyfikacji. Karbonowe warianty Jeffsy kosztują ok. 18900 zł. Tanio znaczy ciężko. Niestety tak to już jest w branży rowerowej. Za każdy gram mniej trzeba drogo zapłacić. Także tu istnieją istotne różnice. I tak YT, mimo kół 29 cali, waży całe 800 g mniej niż Commençal. Już rama jest o 250 g lżejsza, reszta sprowadza się do wyposażenia, zdecydowanie wyższej jakości. W sumie rowery gotowe do jazdy ważą 14,3 (YT) i 15 kilogramów.

 

 

Commençal Meta Trail V4.2 Origin

 

 

Commençal Meta Trail. Cały rower. Rowery all mountain

 

 

Najnowsza generacja Mety dysponuje nowoczesną geometrią z bardzo niskim środkiem suportu i jest spokojna w prowadzeniu. Rower gotowy do jazdy waży 15 kg i jest tym samym bardzo ciężki, za to rama i komponenty robią bardzo solidne wrażenie. Szeroki tył i trochę toporna praca widelca lekko psują ogólne wrażenia.

 

 

 

 

Commençal Meta Trail. Parametry techniczne i wymiary. Rowery all mountain.

 

 

Charakterystyka ugięcia: czerwona linia -  tył,  niebieska linia przód.

*Ocena BIKE oddaje wartości pomiarowe z laboratorium i subiektywne wrażenia testerów. Ocena BIKE jest niezależna od ceny.

 

Oceny BIKE:

super (250 – 205 pkt.),

bardzo dobra (204,75 – 170 pkt.),

dobra (169,75 – 140 pkt.),

dostateczna (139,75 – 100 pkt.),

mierna, niedostateczna.

 

 

 

 

Rowery all mountain. Commençal Meta Trail.  Zacisk hamulca

 

Zacisk hamulca ukryty jest wewnątrz widełek podsiodłowych, w związku z czym tył jest bardzo szeroki. Niewiele pozostaje miejsca na pięty, często zaczepia się o rurki stopami.

 

 

 

 

Rowery all mountain. Commençal Meta Trail.  Tłumik ukryty pod ramą.

 

Ponieważ tłumik został ukryty pod rurą górną, ta jest szczególnie szeroka, dając ramie imponujący wygląd.

 

 

 

 

Rowery all mountain. Commençal Meta Trail.  Otwarta dolna rura

 

Rura dolna jest otwarta, dzięki czemu łatwo jest poprowadzić linki. W dużym otworze łatwo jednak mogą zbierać się błoto i woda.

 

 

 

 

YT Jeffsy 29

 

Rowery all mountain. YT Jeffsy 29. Cały rower

 

 

Mimo dużych kół 29 cali Jeffsy skłania do zabawy, jazda na nim sprawia przyjemność, bez względu na to, jakie trasy wybierzemy. Dochodzi do tego wyposażenie pierwszej klasy, rzadko dostępne w tym segmencie cenowym. Z wymiarem Reach wynoszącym 439 mm w rozmiarze L rower jest dość mały. Wąskie obręcze i wysoka przykrywka sterów do poprawy.

 

 

 

Rowery all mountain. YT Jeffsy 29. Parametry techniczne i wymiary

 

 

 

 

Rowery all mountain. YT Jeffsy 29. Manetka sztycy eThirteen

 

Sztyca eThirteen wymaga niewielkiej siły do obsługi i na dźwigni pod kciukiem ma antypoślizgowe pokrycie. Zwalnianie mogłoby być trochę łatwiej wyczuwalne.

 

 

 

 

Rowery all mountain. YT Jeffsy 29. koła DT Swiss

 

YT montuje zestaw kół DT Swiss wysokiej jakości, jednocześnie wewnętrzna szerokość obręczy, 22,5 mm, nie do końca odpowiada obecnym standardom i mogłaby być większa.

 

 

 

 

Rowery all mountain. YT Jeffsy 29. Osłona tylnego widelca

 

Dobrze chroniona. Mimo że rama jest aluminiowa, zastosowano osłony na widełkach podsiodłowych i łańcuchowych. Chroni to lakier i sprawia, że nic nie dzwoni na zjazdach.

 

 

 

Rowery all mountain. Zacięta walka rywali. 

Miłośnicy dłuższych wypadów nie będą cmokać z zachwytu, a jednak pozycja i wydajność zawieszeń sprawiają, że rowery można polecić jako pełnowartościowy sprzęt turystyczny. Zarówno Jeffsy, jak i Meta, dysponują stromymi kątami podsiodłowymi, które sytuują jadącego wystarczająco z przodu. Za sprawą większej wartości Reach siedzi się jednak na Commençalu bardziej sportowo, zaś pozycja na YT jest naprawdę komfortowa. Mimo wysokiej czułości zawieszenie Mety także bez platformy pracuje równomiernie i wydajnie. Tył Jeffsy podczas jazdy na stojąco pompuje trochę bardziej.

 

 

Rowery all mountain. Zawieszenie i amortyzacja. 

W przypadku dużych stóp lub pięt skierowanych do wewnątrz łatwo jest obcierać o tylne widełki Mety. Na zjazdach YT, wbrew oczekiwaniom, zaskakuje. Mimo kół o wielkości 29 cali i niemal identycznego rozstawu rower jest odrobinę zwrotniejszy i bardziej aktywny. Meta za sprawą niskiego środka suportu również zapewnia wysoki margines bezpieczeństwa na zjazdach, ale wydaje się być oszczędniejsza. W kwestii działania tyłu oba rowery spisują się bardzo dobrze. Są czułe, aktywne i mają wystarczającą progresję, gdy jest to potrzebne.

 

Zawieszenie YT ma przy tym ładne wybicie, wspierające zabawowy charakter roweru. Wybierając Revelation z przodu, Commençal skazał się jednak na miejsce z tyłu. W porównaniu z Pike RC oferuje on mniejszy komfort i bardziej topornie reaguje na szybkie, krótkie uderzenia. Mimo tych samych opcji regulacji najwyraźniej wybrano w Revelation twardsze ustawienie wyjściowe, w związku z czym widelec niemal można zblokować, za to Pike’a nie. Także pozostałe wyposażenie w niemieckim rowerze jest o klasę lepsze, nawet jeśli obręcze DT, jak na dzisiejsze standardy, są zbyt wąskie.

 

 

 

Commençal Meta Trail V4.2 Origin

 

Commençal Meta Trail V4.2 Origin. Ocena Bike

 

 

 

YT Jeffsy 29

 

YT Jeffsy 29 ocena BIKE

 

 

 

Łukasz Kopaczyński

redaktor BIKE

 

YT wygrywa pojedynek stosunkowo łatwo, bo cały zestaw jest na wyższym poziomie. Za Jeffsy przemawiają wyposażenie wyższej jakości, niższa masa, jak i prowadzenie, które może się bardziej podobać, oraz lepiej działający widelec. Inny amortyzator i trochę niższa waga pozwoliłyby zdecydowanie dowartościować wytrzymałego Commençala.

 

 

 

Pojedynek hardtaili możecie obserwować TUTAJ

 

Starcie ścieżkowców toczy się TU

 

Potyczka dwóch rowerów enduro rozegrała się TUTAJ

 

 

 

Test ukazał się w Bike 1-2/2018. Wydanie elektroniczne znajdziecie TUTAJ.

 

Komentarze do artykułu