Wymiana środka suportu pressfit

W nowoczesnych ramach coraz częściej środek suportu jest wciskany, a nie wkręcany. Jego serwisowanie bywa w związku z tym trudniejsze, ponieważ miski suportowe często uszkadza się przy demontażu. Pokażemy wam, jak przeprowadzić wymianę.Wymiana środka suportu pressfit

 

BUDOWA

Łożyska są albo bezpośrednio osadzane w mufie suportowej (np. BB30), albo, po włożeniu w tuleję z tworzywa, wciskane (np. Pressfit BB92). Drugi wariant jest obecnie bardziej rozpowszechniony, bo w tym przypadku tolerancja w budowie ramy może być odrobinę większa. W kwestii łożysk zwykle chodzi o maszynowe, które można tanio wymienić. W przypadku Srama łożyska dodatkowo chronione są przed zabrudzeniami za pomocą uszczelek.

 

 

 

STANDARDY

Najczęściej występujące standardy środków suportu:
Pressfit BB92/Pressfit GXP: oś 24 mm, szerokość środka
92/89,5 mm, średnica środka 41 mm


Pressfit 30 (PF30): oś 30 mm, szerokość środka 83/73/68 mm,
średnica środka 46 mm


BB30: oś 30 mm, szerokość środka 85/83/73/68 mm,
średnica środka 42 mm

 

 

ROZWIĄZANIA SPECJALNE

Coraz częściej producenci wprowadzają na rynek swoje własne rozwiązania, np. Trek w 2007 roku. W standardzie BB95 środek suportu został poszerzony do 95 mm, a miski łożysk zalaminowane bezpośrednio w ramie, łożyska zaś wciśnięte. W obecnie dostępnych modelach Trek stosuje znów standard PF92. Także w fatbike’ach znajdziemy rozwiązania specjalne. Na przykład BB121 Truvativa, który ma szerokość 121 mm.

 

 

PASUJĄCY ŚRODEK

By znaleźć środek pasujący do ramy, musicie znać następujące wymiary: szerokość i średnicę mufy suportowej, jak i średnicę osi suportu (24 albo 30 mm).

 

 

 

 

 

MONTAŻ

Do demontażu i montażu środka suportu typu pressfit konieczne są specjalne narzędzia, zarówno do wybicia, jak i wciśnięcia. Można je obecnie znaleźć w cenach, które już nie szokują. Odradzamy własne konstrukcje rodem z marketu budowlanego.

 

 

 

 

NARZĘDZIE RADONA DO ŚRODKÓW SUPORTU
Na stronie Radona (za 16,90 euro) dostępne jest specjalne narzędzie do wybijania misek suportowych. Oferowane w dwóch rozmiarach, do standardów środków BB30 i BB86/BB90.
bike‑discount.de

 

 

 

 

PARK TOOL BBP‑1 Bardziej zaawansowanym fanom dłubania przy rowerze Park Tool proponuje precyzyjne narzędzie pasujące do wszystkich typowych misek suportowych. Narzędzie dysponuje systemem szybkiego montażu, tym samym jest bardzo komfortowe w użytkowaniu. Cena: 1199 zł.

 

 

 

 

 

 

BIRZMAN BM16‑BBIT‑30

Birzman oferuje proste i tanie narzędzie do wciskania misek i łożysk. Narzędzie przylega do misek w ten sposób, że nie mogą ustawić się pod kątem. Cena: ok. 92 zł, birzman.com

 

 

 

 

 

WŁASNA KONSTRUKCJA

Odradzamy samodzielne konstruowanie narzędzia z nagwintowanym prętem, nakrętkami i podkładkami. Miski nie są wówczas prowadzone czysto, mogą ustawić się pod kątem, a następstwem będzie uszkodzony środek suportu.

 

 

 

 

 

 

 

 

1. WKŁADANIE NARZĘDZIA Do demontażu misek potrzebne jest specjalne narzędzie, które po włożeniu w ramę rozszerza się. Wprowadzamy narzędzie do demontażu z jednej strony ramy. Uwaga! Przy zakupie należy dobrać pasujący rozmiar. Narzędzia są dostępne do osi 24 lub 30 mm.

 

 

 

 

 

2. ROZSZERZANIE NARZĘDZIA Narzędzie działa tak samo jak wybijak do misek środka suportu i rozszerza się po wprowadzeniu do środka, po drugiej stronie miski suportowej. Należy chwycić za drugi koniec, w ten sposób otworzy się klapka, a narzędzie zaskoczy po wewnętrznej stronie łożyska.

 

 

 

 

 

3. WYBIJANIE ŁOŻYSKA Za pomocą gumowego młotka uderzamy w koniec narzędzia, aż miska z łożyskiem z drugiej strony wysunie się z ramy. Trzeba być przy tym ostrożnym i zwracać uwagę, czy narzędzie jest właściwie osadzone. Gdy zdemontujemy jedną stronę, powtarzamy zabieg z drugiej.

 

 

 

 

 

4. CZYSZCZENIE MUFY SUPORTOWEJ Gdy obie miski łożyska zostaną usunięte, należy wyczyścić mufę z użyciem szmatki, która się nie strzępi. Zabrudzenia w mufie mogą łatwo prowadzić do irytującego trzeszczenia. Następnie można posmarować wewnętrzne powierzchnie cienką warstwą smaru montażowego.

 

 

 

 

 

5. WKŁADANIE MISEK SUPORTOWYCH W tym momencie można włożyć w mufę nowe miski suportu. Podkładka po stronie zębatki jest potrzebna tylko wtedy, gdy używa się środka suportu Shimano z mufą o szerokości 89,5 mm. Następnie wkładamy narzędzie do wciskania w miski suportu, tak by do niego przylegały.

 

 

 

 

 

6. WCISKANIE ŁOŻYSK Wciskamy miski z łożyskami za pomocą klucza imbusowego i płaskiego do momentu, aż nie będzie widać szpary. Należy zwracać uwagę, by wciskane miski nie wchodziły pod kątem. Można też miski wciskać pojedynczo, minimalizuje to ryzyko, że będą wchodzić krzywo.

 

 

 

 

WSKAZÓWKI WARSZTATOWE

 

 

 

 

TRZESZCZENIE
Często środek suportu potrafi irytować odgłosami trzeszczenia i pękania. Wciskane środki suportu są na to szczególnie wrażliwe. Zanim jednak przedwcześnie zmienicie środek, warto sprawdzić śruby do przykręcania zębatek. Często trzaski można usunąć właśnie w ten sposób.

 

 

 

 

 

 

 

WŁAŚCIWE SMAROWANIE
Sram zaleca, by wciskać miski suportu bez smaru, a więc na sucho. Naszym zdaniem odrobina smaru montażowego jednak nie zaszkodzi, także dlatego, że miski jest wówczas łatwiej wcisnąć. Zewnętrzne powierzchnie łożysk, czyli miejsce styku z korbami, powinny być jednak chronione przed smarem. Będą niepotrzebnie zbierać kurz.

 

 

 

 

 

 

ŚRODEK SUPORTU SRAMA
Sram nie oferuje obecnie żadnego pasującego narzędzia do demontażu środków typu Pressfit. Miski do przeglądu trzeba tym samym wybijać z użyciem młotka. Zwykle ulegają przy tym uszkodzeniu i trzeba je wówczas wymienić.

 

 

Artykuł został opublikowany w numerze 11-12/2017 Magazynu Bike, wydanie elektroniczne TU

 

Komentarze do artykułu