20 rowerowych celów noworocznych!

Nowy Rok, czas refleksji i postanowień. Styczeń to dobry moment na planowanie kolejnego sezonu rowerowego. Przestudiujcie więc 20 noworocznych celów rowerowych i stwórzcie plan na sezon 2018.Zanim rozpoczniecie planowanie nowego sezonu, spójrzcie wstecz i podsumujcie ubiegły rok. Odpowiedzcie sobie na dwa podstawowe pytania, które pomogą w wyznaczaniu przyszłych celów:

 

Jakie są wasze największe osiągnięcia? Co sprawiło wam największą frajdę?

 

Dobrą metodą jest zapisanie osiągnięć rowerowych, z których jesteście dumni, lub tych, które sprawiły wam największą radość. Dla jednych będą to statystyki (suma przejechanych rocznie kilometrów, przewyższeń itp.), dla innych rozmaite doświadczenia, np. dołączenie do teamu rowerowego, starty w wyścigach, rowerowe wakacje, weekendowy wypad ze znajomymi itp.

 

W czym jesteście dobrzy, a nad czym chcielibyście jeszcze popracować?

 

Na pewno należy rozwijać swoje mocne strony i skupiać się przede wszystkim na tym, co wychodzi najlepiej. Jednocześnie nie można zapominać o tym, co sprawia trudności, a jest związane z preferowanym stylem jazdy.

 

Wyznaczanie celów i planowanie sezonu

 

Na początku roku warto stworzyć sobie listę celów rowerowych – postanowień noworocznych, które chcecie zrealizować w tym sezonie. Zmotywują was do pracy i ukierunkują działania. Nie planujcie jednak zbyt dużo. Warto określić dwa, maksymalnie trzy główne cele, na których najbardziej wam zależy, i na nich się skoncentrować. Powinny być konkretne, realne i dostosowane do waszych potrzeb i możliwości. Nie ograniczajcie się do jednego postanowienia, bo w razie niepowodzenia może to kosztować sporo stresu. Warto zaplanować sobie jeszcze dodatkowe, alternatywne cele.

 

Sprawdzanie postępów

 

W trakcie roku należy wytrwale dążyć do realizacji upragnionych celów. Bardzo ważna jest więc systematyczność. Musicie nastawić się na to, że czeka was sporo wyrzeczeń i momentami będzie naprawdę ciężko. Dlatego w trakcie sezonu warto pilnować, czy idziecie w dobrym kierunku. Sprawdzi się prowadzenie dziennika rowerowego lub kontrolowanie postępów za pomocą Stravy czy Endomondo. Otaczajcie się ponadto pozytywnymi ludźmi, którzy będą was wspierać i doceniać to, co robicie. Unikajcie osób, które wywołują w was negatywne emocje.

 

20 (przykładowych) rowerowych celów noworocznych!

 

1. Starty w wyścigach


Już na początku roku warto zaplanować kalendarz startów, czyli określić, w których zawodach chcecie wziąć udział.  Celem może być np. start w wyścigu zagranicznym, zajęcie dobrych miejsc w kilku maratonach, start w etapówce lub ukończenie klasyfikacji generalnej jakiegoś cyklu. Należy przy tym pamiętać, że na niektóre wyścigi, zwłaszcza etapówki, trzeba zapisać się ze sporym wyprzedzeniem.

2. Poznanie nowych znajomych

 

Nic tak nie łączy jak wspólna pasja. Dzięki rowerowym wypadom możecie poznać wiele pozytywnie zakręconych osób nadających na tych samych falach, a jazda w grupie to miłe urozmaicenie samotnych treningów. Podczas wspólnych treningów można się też wiele nauczyć od bardziej doświadczonych.

 

3. Zdrowsza dieta

 

Warto zrezygnować z niezdrowych nawyków żywieniowych, ograniczyć spożywanie alkoholu i słodyczy. Odpowiednia, zbilansowana dieta, bogata w witaminy, minerały i zdrowe tłuszcze, znacznie poprawi wasze samopoczucie oraz zwiększy efektywność jazdy!

 

4. Więcej ćwiczeń na siłowni

 

Nie należy zaniedbywać ćwiczeń na siłowni! Pracować warto nie tylko nad mięśniami nóg, ale także nad górnymi partiami ciała. W celu lepszej mobilizacji możemy wykupić miesięczny karnet na siłownię albo zapisać się na zajęcia fitness. Jeśli szkoda wam czasu i pieniędzy, zróbcie sobie małą siłownię w domu. Warto chociaż kilka minut dziennie poświęcić na zrobienie kilku ćwiczeń. Nie zapominajcie też o stretchingu!

 

5. Zapisanie się na kurs rowerowy

 

Czasami warto zainwestować trochę w rozwój osobisty i opłacić kurs, który pomoże opanować lub poprawić umiejętności rowerowe. Obecnie dostępna jest coraz bogatsza oferta szkoleniowa dla rowerzystów, np. szkolenia z techniki jazdy, kursy serwisowania rowerów, a także weekendowe lub kilkudniowe wyjazdy.

 

6. Odkrycie nowych miejsc

 

Te same trasy z czasem mogą się znudzić i zmniejszyć motywację do kręcenia. Dlatego dobrze jest wprowadzić nieco urozmaicenia do treningów i często zmieniać cele wypadów.

 

7. Dołączenie do klubu

 

Wstąpienie do teamu rowerowego ułatwi poznanie wielu bikerów, z którymi można jeździć na treningi, zawody czy zgrupowania. Jazda w zespole, dla którego zdobywa się punkty, bardziej mobilizuje do działania. Ponadto drużyny często pokrywają koszty startów w maratonach oraz dojazdy na zawody.

 

8. Zrzucenie zbędnych kilogramów

 

Chociaż w zimie kolarska dieta jest mniej rygorystyczna, po świętach warto znów zacząć kontrolować wagę. Zrzucenie zbędnych kilogramów sprawi, że będziecie mieć lepszą figurę, ale także umożliwi szybsze pokonywanie podjazdów...

 

9. Zakup nowego roweru

 

Elegancka szosa na długie wypady, lekki, karbonowy hardtail 29 cali, a może fajny full? Nowa zabawka daje mnóstwo radości i mobilizuje do działania. Ponieważ jednak koszt takiego zakupu jest zazwyczaj wysoki, warto dużo wcześniej wybrać odpowiedni model i zacząć odkładać pieniądze. Niezdecydowani w kwestii zakupu mogą wybrać się na dni testowe. A gdy już kupicie nowy rower, nie zapomnijcie o jego odpowiednim dopasowaniu, np. podczas sesji profesjonalnego bikefittingu.

 

10. Dojazdy rowerem do pracy

 

Dzięki dojazdom do pracy rowerem nie tylko zaoszczędzicie sporo pieniędzy, ale także zrobicie coś dobrego dla środowiska. Ponadto jazda o poranku jest świetną rozgrzewką i pobudzeniem przed pracą. To także dobry sposób na odstresowanie i wyciszenie.

 

11. Założenie bloga

 

Coraz więcej osób zakłada własne blogi, dzięki którym mogą podzielić się swoją wiedzą, przemyśleniami, osiągnięciami i wynikami z innymi. Praca nad blogiem daje mnóstwo zadowolenia i działa bardzo motywująco.

 

12. Większa troska o rower

 

Oczywiście zawsze można oddać rower do serwisu lub poprosić o pomoc. Podstawowa wiedza z zakresu serwisowania roweru okazuje się jednak bardzo przydatna!

 

13. Opanowanie nowych umiejętności

 

Taki cel obejmuje nie tylko zdobywanie nowych sprawności, ale często także pracę nad słabymi stronami. Chociaż nauka nowych umiejętności wymaga często wielu godzin treningów i dużo samozaparcia, radość związana z ich opanowaniem jest ogromna.

 

14. Wyjazd na rowerowe wakacje

 

Wakacje na rowerze to świetna zabawa i niesamowite wspomnienia. Należy je jednak planować z dużym wyprzedzeniem. Transport, noclegi, zakup odpowiedniego wyposażenia itd. wymagają dobrej organizacji. Warto zaplanować urlop w innym kraju, zmienić strefę klimatyczną. Aktywny wypoczynek to świetna sprawa, a możliwości jest naprawdę sporo.

 

15. Stosowanie się do planu treningowego

 

Odpowiednio ułożony plan treningowy pozwala dobrze ukierunkować działania i znacząco wpływa na poprawę formy! Ponadto jeśli chcecie naprawdę mocno przyłożyć się do treningów, warto chociaż raz zrobić sobie badania wydolnościowe, a także zainwestować w takie urządzenia, jak pulsometr, miernik mocy czy licznik z wieloma funkcjami.


16. Skorzystanie z porad trenera

 

Pod okiem specjalisty osiągniecie wyższy poziom i rozwiniecie skrzydła. Dobry trener pomoże ułożyć plan treningowy, który uwzględni realizację waszych najważniejszych celów. To także dodatkowa forma motywacji.

 

17. Jazda zimą

 

Ponoć nie ma złej pogody, są tylko źle ubrani rowerzyści. A jazda po ośnieżonych ścieżkach to niezła zabawa. Wystarczy odpowiedni ubiór i odrobina samozaparcia.

 

18. Wyjście poza strefę komfortu

 

Określając cele, poszukujcie nowych inspiracji, wyzwań. Starajcie się podnosić sobie poprzeczkę, aby wciąż się rozwijać. Coś, co przychodzi łatwo i bez większego wysiłku, nie cieszy tak bardzo.

 

19. Ustanawianie osobistych rekordów

 

Poprawa wyników zapewnia niesamowite uczucie spełnienia i znacznie podnosi samoocenę. Osobiste rekordy mogą być różne i związane np. z konkretnym dystansem lub różnicą wysokości, prędkością. Pomocna w biciu takich rekordów będzie Strava.

 

20. Spróbowanie czegoś zupełnie nowego

 

Jazda na rowerze na poziomie amatorskim ma przede wszystkim sprawiać przyjemność! Bądźcie więc elastyczni i spontaniczni! Próbujcie nowych rzeczy, testujcie, bawcie się. Zmiany są dobre! Niekiedy warto wywrócić sezon do góry nogami i postawić na pełen spontan. Może odkryjecie u siebie jakiś nowy talent albo całkowicie zmienicie styl jazdy?

 

Tekst po raz pierwszy ukazał się w numerze 1-2/2017 magazynu BIKE, wersja elektroniczna dostępna TU
Numer 1-2/2018 dostępny jest w kioskach od 21 grudnia 2017.