Miejscówki: Zajęcznik Singltrek pod Smrkem po polsku

Twórcy Ścieżek kierują się dwiema podstawowymi zasadami – jazda na trasach Single Track ma sprawiać maksimum przyjemności i być bezpieczna, a traile biegną tak, by w jak najmniejszym stopniu ingerować w przyrodę. Ścieżki po Smrekiem ulegają ciągłej rozbudowie i modernizacjom. Obecnie do dyspozycji jest ponad 80 km tras o różnym stopniu trudności (oznaczonych odpowiednim kolorem). Sprawdziliśmy dla Was niedawno otwartą (po modernizacji) ścieżkę – Zajęcznik. 

 

Gdzie?

 

Ścieżki Singltreka biegną na zboczach Gór Izerskich, bardzo popularnych wśród fanów MTB. Zróżnicowanie terenu oraz rozbudowana sieć szlaków pieszych, rowerowych oraz biegowych to cechy, które sprawiają, że Izery są doskonałym miejscem do organizacji imprez sportowych, treningów czy weekendowych wycieczek. Coraz więcej ośrodków wypoczynkowych jest przystosowanych do przyjęcia kolarzy, a z sezonu na sezon pojawiają się kolejne serwisy i sklepy rowerowe, także wypożyczalnie i centra testowe. Centrum polskiej części jest Świeradów-Zdrój, gdzie zwój początek mają trasy Zajęcznik oraz Czerniawska Kopa. Ze Świeradowa bez problemu można dojechać rowerem do czeskich ścieżek, a po całym dniu spędzonym na singlach wrócić do kraju. Aktualne informacje znajdziecie na oficjalnej stronie ścieżek: www.singletrack.pl i na czeskiej stronie singltrekpodsmrkem.cz/pl.
 

Jaki rower?

 

Zajęcznik oznaczony jest na mapie kolorem czerwonym, a więc zakwalifikowano go do średniego stopnia trudności. Ścieżki czerwone stanowią przeważającą część tras na Single Track i nie są wymagające technicznie ani kondycyjnie. Dobór sprzętu powinien być podyktowany preferowanym stylem jazdy. Na ścieżkach dobrze sprawdzają się zwinne sztywniaki oraz lekkie fulle. Im rower łatwiejszy w prowadzeniu, tym radość z jazdy krętymi trailami jest większa. Długoskokowa amortyzacja nie jest wymagana – możliwości wykonywania skoków nie jest wiele, a zjazdy nie są strome. Umiarkowany charakter mają również podjazdy, które pozwalają na nabieranie wysokości w łagodnym i relaksującym tempie.

 

Dokąd jechać?

 

Początek trasy znajduje się przy ulicy Strażackiej w Świeradowe-Zdroju. Jadąc od strony centrum miasta, należy kierować się dalej pod górę, aż do szutrowego parkingu na szczycie wzniesienia. To dobre miejsce do zaparkowania samochodu – do startu Zajęcznika jest stąd zaledwie kilkaset metrów. Początek ścieżki znajduje się na wschód od parkingu, po drugiej stronie ulicy. Nietrudno będzie znaleźć odpowiednie drogowskazy. Na starcie każdej ze ścieżek znajduje się tablica z planem całej sieci Single Track, oznaczeniami poziomów trudności, długościami tras i innymi ważnymi informacjami. Warto zaznaczyć, że opiekunowie ścieżek nie zaktualizowali jeszcze mapy o nowo otwarte odcinki Zajęcznika, jednak oznaczenia traili są bardzo czytelne i praktycznie nie ma możliwości pomyłki. Ze wspomnianego parkingu można udać się także na zachód czarną trasą Czerniawska Kopa, a dalej nawet na czeską stronę.
 

Dla kogo?

 

Zajęcznik, tak jak i pozostałe ścieżki Singltreka, są odpowiednie praktycznie dla każdego. Przebieg ścieżek oraz ich charakter nie wymagają wysokich umiejętności technicznych oraz dobrej kondycji. Oczywiście, im lepiej jeździmy, tym szybciej możemy pokonywać trasę, czerpiąc jeszcze więcej przyjemności z płynności jazdy i naprzemiennych ciasnych zakrętów z bandami. Przy wyborze trasy należy sugerować się oznaczeniami stopnia trudności, jednak ścieżki z założenia nie są trudne.

 

Nie należy także zapominać o odpowiedniej odzieży i kasku oraz rękawiczkach. Na trailach niebezpieczne miejsca są wyraźnie oznaczone, a zakręty odpowiednio wyprofilowane i bezpieczne, niemniej należy pamiętać o bezpieczeństwie własnym oraz innych użytkowników ścieżek. Wszelkie informacje o zasadach korzystania z tras umieszczone są na tablicach znajdujących się na początku i końcu każdej ze ścieżek.
 

Przebieg trasy

 

Start oraz meta Zajęcznika znajdują się w tym samym miejscu, dzięki czemu trasa tworzy niespełna 14-kilometrową pętlę. Oznacza to także, że liczba podjazdów równa się liczbie zjazdów. Początkowy odcinek trasy wije się w dół, umożliwiając rozwinięcie sporych prędkości i oddanie kilku krótkich skoków. Ciasne zakręty z wysokimi bandami można pokonać bardzo szybko i dynamicznie. Po około 6 kilometrach łagodnej, ale dynamicznej jazdy w dół ścieżka skręca ostro w prawo, kierując się na zachód Łupkową Drogą. Na tym odcinku nabieramy wysokości, podjeżdżając niezbyt stromym i krótkim podjazdem. Następnie ścieżka kieruje się ponownie do lasu, gdzie nadal jest delikatnie pod górę. Jadąc równolegle do początkowego odcinka, nabieramy wysokości. Trail prowadzi do granitowej skałki zwanej Iglicą. Jest to jeden z wyższych punktów na trasie – bardzo klimatyczne miejsce na przerwę i posiłek. Z Iglicy ścieżka prowadzi ostro w dół, by za chwilę wypłaszczyć się, a dalej delikatnie wznosić, zmierzając do końca trasy. Przed samym finiszem czeka łagodny podjazd wijący się ciasnymi serpentynami.

Inne warianty

Na naszej stronie WWW opisywaliśmy również inne warianty tras na Singlu. W szczególności polecamy wariant esencjonalny, nazwany przez nas Singltrek Expresss http://magazynbike.pl/artykul-singltrek-ekspressss.htm oraz odrobinę trudniejsze fragmenty szlaku czarnego, zwanego Hejnickiy Hreben http://magazynbike.pl/artykul-hejnicky-hreben-czyli-esencja-singla.htm

 

 

Zakwaterowanie

 

Jednym z miejsc noclegowych, jakie mieliśmy okazję sprawdzić podczas wypadu na Zajęcznik, jest hotel Malinowy Dwór, znajdujący się na obrzeżach Świeradowa, w Czerniawie-Zdroju. To jedno z tych miejsc, które z otwartymi ramionami witają rowerzystów, mając w swojej ofercie specjalnie dla nich przygotowane pakiety pobytowe. Hotel wyposażony jest w odpowiednią infrastrukturę, a przed jego wejściem znajduje się mapka Singltrek, która ułatwi zaplanowanie wyprawy na Izerskie Ścieżki. Więcej informacji znajdziecie na stronie hotelu: malinowehotele.pl. Miejsce polecamy!

 

Informacje o autorze

Autor tekstu: Miłosz Dziubecki, m.dziubecki@magazynbike.pl

Zdjęcia: Michał Kuczyński

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Instagram bike

Reklama

Wideo

Popularne

Translate »