Test: stojak Tacx Spider Team T3350 do domu i warsztatu

Spider Team wykonany jest z aluminium i plastiku. Dzięki temu pokaźnych rozmiarów trójnóg z poprzeczną belką do montażu roweru ważą razem niewiele ponad 4 kg. Wszystkie elementy ruchome blokuje się w nim popularnymi szybkozamykaczami, nie wymaga to użycia narzędzi. „Unboxing” zajmuje dosłownie 3 minuty i nawet czytanie instrukcji, o ile konieczne, nie spowolni nas, bowiem przypomina te obrazkowe z Ikei.

 

Zakres pracy i mocowanie roweru

 

Pracę ze stojakiem zaczynamy od rozłożenia jego nóg, które są stabilizowane solidnymi, antypoślizgowymi stopami. Do ich maksymalnego rozstawu potrzebny będzie okrąg o średnicy ok. 110 cm, a więc serwisowanie w korytarzu wagonu kolejowego może być problematyczne. Przegub belki mocującej znajduje się na wysokości 90 cm od podłoża, co przy 190 cm wzrostu było czasem niewystarczające, ale zawsze możemy odchylić przód lub tył roweru od poziomu i uzyskać optymalną do pracy wysokość. Główna, pionowa belka stojaka ma stałą długość, co na początku wydaje się problemem. Z czasem jednak uczymy się operowania rowerem na stojaku, tak że brak regulacji w tym zakresie przestaje być istotny.

 

Na belce montażowej znajdują się dwa uchwyty z osią, skrajny do montażu za widelec i środkowy do łapania tylnego trójkąta. Na przeciwległym końcu osadzono na stałe elastyczne podparcie suportu ramy. Warto jednak sprawdzić ustawienie mocowania osi, względem podparcia suportu, bowiem trudno zrobić to, trzymając rower nad belką. Wtedy najlepiej skorzystać z czyjejś pomocy, a przecież nie po to kupujemy stojak. 

 

Tacx zapewnia, że Spider Team udźwignie rowery do 15 kg i to bez znaczenia, czy są to szosówki, górale, rowery elektryczne, takie z elektronicznym osprzętem czy ramy triatlonowe. Statyw dobrze poradzi sobie z taką wagą, ale warto pamiętać o sprawdzeniu zacisków i rozstawieniu nóg przed umocowaniem ciężkiego roweru. Zawsze możemy wymontować jedno lub oba koła, odpowiednio przesunąć belkę względem punktu podporu i osie mocujące tak, by suport spoczął na podparciu, i gotowe. Obrót roweru wokół osi jest możliwy po naciśnięciu charakterystycznie dla Tacxa niebieskiego przycisku.

 

Jeszcze kilka lat temu tyle opisu by wystarczyło, ale wraz z ewolucją mocowania kół należy dodać, że Spider Team pozwala na montaż przedni tradycyjnych szpilek o przekroju 5 mm, a także osi sztywnych 9-, 15- i 20-milimetrowych. Mocowanie tylnego trójkąta nie sprawi problemu posiadaczom 130 i 135 mm szerokości szpilek oraz osi 10 i 12 mm.

 

Wygoda pracy

 

Zamontowany na uchwycie rower jest dostępny praktycznie z każdej strony. Gdy skupiamy się na kokpicie czy tylnej przerzutce, w zależności od naszego wzrostu nie zaszkodzi wychylić główną belkę stojaka o kilkanaście lub kilkadziesiąt stopni od poziomu. Czyszczenie roweru, regulacja przerzutek czy wymiana linki nie stanowią żadnego problemu. Czynności bardzo siłowych, takich jak wykręcanie suportu, raczej na tym, i chyba na żadnym innym uchwycie, nie polecam. 

 

Uwagę należy też zwrócić na stabilność boczną roweru zamontowanego za przedni widelec. Niestety Spider Team nie posiada żadnego dodatkowego mocowania roweru do głównej belki. Jeden z konkurentów, Park Tool,  w modelu Team Race Stand dodał parciany pasek.  To chyba największy zaobserwowany minus Tacxa, który można zniwelować przez dodanie własnego mocowania, lub bardziej uważną pracę.

 

Akcesoria

 

Spider Team wyposażony jest w wymienione wcześniej kilkanaście adapterów do mocowania kół o różnej średnicy osi, ale to raczej zestaw obowiązkowy. Niestety producent nie dostarcza do nich żadnego woreczka ani etui i aż prosi się o możliwość przechowywania ich w jednej z rur. Na czas pracy z pomocą przychodzi plastikowa taca na śrubki czy inne drobne elementy. Otwory na klucze to również miły dodatek. Niestety, tacę trzeba zdemontować na czas złożenia stojaka, a to zawsze grozi jej zgubieniem. Dostajemy też imbus do regulacji uchwytów mimośrodowych. W dwóch słowach – bez szału.

 

Transport

 

Uchwyt Spider Team składa się bardzo szybko, bowiem ogranicza się to maksymalnie do trzech ruchów: przesunięcia belki poziomej w skrajną pozycję, jej złożenia wzdłuż belki pionowej i w końcu złożenia nóg. W efekcie złożony statyw można opisać wymiarami 120x23x18 cm, jest w stanie samodzielnie stać np. w kącie garażu lub leżeć w bagażniku.

 

Ocena ogólna

 

Tacx Spider Team to bardzo estetycznie wykonany, lekki stojak, który wzbogaci niejeden domowy warsztat ambitnego mechanika. Dzięki niewielkiej wadze nadaje się na wyjazdy, np. na etapówki, gdzie codzienna higiena i tuning roweru może być konieczny. Z powodu konieczności wymontowania koła nie jest to statyw do serwisowania na czas. Szeroki zakres obsługiwanych osi powoduje, że model jest przyszłościowy i gotowy na zmiany naszego sprzętu. Za cenę ponad 600 zł zostajemy ostatecznie uwolnieni od konieczności opierania roweru o stołki, meble lub od wzywania na pomoc rodziny i przyjaciół.  

 


Tekst: Radosława „Dexter” Orszewski, r.orszewski@magazynbike.pl
Zdjęcia: Radosława „Dexter” Orszewski

Informacje o autorze

Autor tekstu:

Zdjęcia:

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Instagram bike

Reklama

Wideo

Popularne

Translate »